Skip to content

Techniki chirurgiczne tętniczych i olbrzymich tętniczych tętniaków wewnątrzczaszkowych

1 rok ago

715 words

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych występuje około 25 000 przypadków krwotoku podpajęczynówkowego z powodu tętniaka. Około połowa pacjentów umiera bez poddania się operacji, co oznacza, że każdego roku operuje około 12 500 pacjentów. Nikt nie twierdzi, że tętniaki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w porównaniu z innymi chorobami, a ponieważ w kraju jest prawdopodobnie 3000 neurochirurgów, oczywistym jest, że operacja tętniaków nie stanowi głównej części przeciętnej praktyki neurochirurgicznej. Wszystkich neurochirurgów pociągają jednak te przypadki, ponieważ stanowią one więcej niż cokolwiek innego wyzwanie, które przyciągnęło większość praktyków do specjalności. Jeśli dobry wynik ma zostać osiągnięty, ta gałąź chirurgii łączy wysoki dramat z potrzebą wielkich umiejętności technicznych. Redaktor tej książki jest jednym z gigantów nowoczesnej neurochirurgii. Poświęcił swoje życie studiom nad zaburzeniami mózgowo-naczyniowymi w laboratorium, przy łóżku i na sali operacyjnej. Jest to bardzo osobiste, dogłębne wyjaśnienie tego, czego się nauczył o chirurgicznej naprawie tętniaków. Miał jakąś pomoc od kolegów z kliniki Mayo, ale ostatecznie produkt jest czysty Sundt. Odzwierciedla zarówno jego wielki talent, jak i jego szczere cechy uczciwości i stypendium.
Książka poświęcona jest przede wszystkim technice chirurgicznej iz tego powodu znajdzie największą widownię wśród neurochirurgów. Dla nich będzie to istotne, ponieważ jest wystarczająco szczegółowe i wystarczająco dobrze zilustrowane, aby dać znaczną pomoc każdemu, kto nie ma pewności co do chirurgicznego leczenia tych zdradliwych zmian. Nawet neurochirurdzy wykwalifikowani w dziedzinie chirurgii tętniaka z pewnością zabiorą coś nowego.
Książka sprawia, że czytanie jest łatwe i przyjemne; większość jego rad jest żywa i odpowiednia, jak na przykład następujące ostrzeżenie: Należy usunąć z rany wszystkie [bawełniane] łopatki, które mogą zostać złapane … w powietrznym świdrze. Jeśli … wessany do wiertarki pneumatycznej, instrument mikrokrążenia przekształca się w jaja kurzego, a uszkodzenie może być katastrofalne. Sundt opisuje dalej wiercenie obok tętnicy szyjnej z wiertłem w jednej ręce i aspiratorem w drugiej, co uderzy niektórych z jego kolegów jako podejście Patrz, Ma, bez rąk do usunięcia przedniego procesu klirensu .
Ważne dane chirurgiczne Naprężenia Sundta obejmują technikę stosowania tymczasowych klipsów pułapkowych i otwierania dużych tętniaków, aby je zwinąć poprzez usunięcie skrzeplin i blaszek miażdżycowych przed nałożeniem stałych klipsów potrzebnych do rekonstrukcji tętnicy rodzicielskiej. Przypomina nam o wartości używania klipsów wzmacniających do wzmocnienia głównego klipu, dzięki czemu chirurgowi można oszczędzić niepokojącego widoku klipu tętniaka pulsującego z każdym uderzeniem serca. Jeden z najwcześniejszych wynalazków Sundta, klipart do naprawy dziury w tętnicy szyjnej, z korzyścią dla wielu moich pacjentów przez lata, i cieszę się, że jego wynalazca nadal uważa go za cenny spadochron.
Książka jest silna w aspektach chirurgii tętniaka, które przyciągają najwięcej uwagi w chwili obecnej. Jest ogromna ilość szczegółów na temat manewrów potrzebnych do zbliżenia do tętniaka w jamistej zatoce Chirurdzy, którzy nie nauczyli się tych sztuczek, muszą to zrobić, a ta książka jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Tętniaki podstawne otrzymują znaczne leczenie, w większości przypadków Sundt faworyzuje podejście pterio-ukośne. Tętniaki konwencjonalne nie są zapomniane. Bogate ilustracje i mądra rada mistrza chirurga przypadną do gustu wszystkim neurochirurgom.
Książka rozpoczyna się od opisania historii medycznej tętniaków, przeglądu patofizjologicznych cech wylewu podpajęczynówkowego i opisania opieki nad pacjentami przed i po operacji w tych schorzeniach. W odniesieniu do ostatniego obszaru książka nie jest aktualna, ponieważ nie dotyka roli blokerów kanałów wapniowych w zapobieganiu udarowi niedokrwiennemu z powodu skurczu naczyń. Ponieważ jest to nowa, szybko rozwijająca się dziedzina, a najnowsze książki pochodzą z 1987 roku, pominięcie tego nie jest zaskakujące. Nie można też tego przeoczyć, ponieważ ta książka nie dotyczy głównie takich spraw. Chodzi o operację tętniaków, a żadna inna praca nie obejmuje pola o tej samej głębokości i przejrzystości.
Russel H. Patterson, Jr., MD
Nowy Jork Szpital, Nowy Jork, NY 10021

[patrz też: przychodnia komorowskiego kraków, chirurdzy sezon 11 chomikuj, warfaryna ]

0 thoughts on “Techniki chirurgiczne tętniczych i olbrzymich tętniczych tętniaków wewnątrzczaszkowych”