Skip to content

Komplikacje w artroskopii

1 rok ago

347 words

Artroskopia stała się szeroko akceptowana jako przydatna technika chirurgiczna w leczeniu chorób stawów. W ciągu ostatnich 10 lat postępy w tej technice umożliwiły chirurgom ortopedom opiekę nad pacjentami ze schorzeniami, które wcześniej wymagały artrotomii. Wiele problemów, które kiedyś były bardzo trudne do rozwiązania, jest teraz rozwiązywanych z mniejszą zachorowalnością. Artroskopia nie jest pozbawiona powikłań, a podręcznik ten zwraca się do nich z podziwem. Redaktor poświęca wiele książki na komplikacje związane z artroskopią stawu kolanowego. Nacisk ten odzwierciedla fakt, że najbardziej akceptowane techniki artroskopowe obejmują leczenie urazów stawu kolanowego, takich jak łzy łąkotki, łzy więzadeł krzyżowych przednich i tylnych oraz artretydów. Tylko jeden rozdział poświęcony jest powikłaniom artroskopii barku, a inny rozdział dotyczy łokcia, nadgarstka, biodra i kostki, odzwierciedlając ewolucję techniki artroskopowej w tych stawach. W następnej dekadzie artroskopia stawu barkowego z pewnością będzie miała rozszerzone zastosowanie. Przydałaby się szersza dyskusja na ten temat, ale autor mógł nie uwzględnić go ze względu na swój status eksperymentalny.
Ogólne powikłania artroskopii są omówione w całości, a rozdział dotyczący komplikacji znieczulenia jest wyjątkowo dobrze wykonany. Inne rozdziały dotyczą konkretnych powikłań, takich jak odruchowa dystrofia współczulna; awaria instrumentu; więzadło, kość, nerw i uszkodzenie naczyń; i specyficzne powikłania specjalistycznej techniki artroskopowej, takie jak naprawa łąkotki i rekonstrukcja więzadła krzyżowego.
Ten podręcznik jest mile widzianym dodatkiem do literatury, który zapewnia trzeźwy obraz procedur często spopularyzowanych w prasie jako operacja bez problemu . Cała operacja wiąże się z ryzykiem i powikłaniami. Ta książka powinna być częścią wszystkich bibliotek medycznych; ortopedzi, którzy stosują te techniki w dużej mierze powinni mieć kopię na swoich półkach. Jest wyraźnie napisany i dobrze zilustrowany i ma pełną bibliografię.
Russell E. Windsor, MD
Szpital Specjalnej Chirurgii, Nowy Jork, NY 10021

[patrz też: inaktywacja chromosomu x, klinika uzdrowiskowa pod tężniami, medicor rzeszów jabłońskiego ]

0 thoughts on “Komplikacje w artroskopii”